2021 Summer World University Games

Host City Chengdu
Country CHN
Held 28 July – 8 August 2023
Competitors 1693
Countries 64

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
Recurve individual Men 27 – 31 July 2023 Medal 57 27
Recurve Team Men 27 – 30 July 2023 Medal 42 14
Compound individual Men 27 – 31 July 2023 Medal 42 19
Compound Team Men 27 – 30 July 2023 Medal 33 11
Recurve individual Women 27 – 31 July 2023 Medal 50 24
Recurve Team Women 27 – 30 July 2023 Medal 33 11
Compound individual Women 27 – 31 July 2023 Medal 36 14
Compound Team Women 27 – 30 July 2023 Medal 33 11
Recurve Team Mixed 27 – 30 July 2023 Medal 42 21
Compound Team Mixed 27 – 30 July 2023 Medal 24 12
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual All-Around Men Medal 3 2
Floor Exercise Men Medal 3 3
Vault Men Medal 3 3
Parallel Bars Men Medal 3 2
Horizontal Bar Men Medal 3 3
Rings Men Medal 3 2
Pommelled Horse Men Medal 3 2
Team All-Around Men Medal 15 3
Individual All-Around Women Medal 3 2
Floor Exercise Women Medal 3 2
Vault Women Medal 3 2
Uneven Bars Women Medal 3 2
Balance Beam Women Medal 3 2
Team All-Around Women Medal 14 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
100 m Men Medal 3 3
200 m Men Medal 3 3
400 m Men Medal 3 3
800 m Men Medal 4 3
1,500 m Men Medal 3 3
5,000 m Men Medal 3 3
10,000 m Men Medal 3 3
Half Marathon Men Medal 3 2
Half Marathon Team Men Medal 9 3
110 m Hurdles Men Medal 3 3
400 m Hurdles Men Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Men Medal 3 2
4 x 100 m Relay Men Medal 13 3
4 x 400 m Relay Men Medal 14 3
20 km Walk Men Medal 3 3
20 km Walk Team Men Medal 9 3
High Jump Men Medal 5 3
Pole Vault Men Medal 3 3
Long Jump Men Medal 3 2
Triple Jump Men Medal 3 2
Shot Put Men Medal 3 2
Discus Throw Men Medal 3 3
Hammer Throw Men Medal 3 3
Javelin Throw Men Medal 3 3
Decathlon Men Medal 3 3
100 m Women Medal 3 3
200 m Women Medal 3 2
400 m Women Medal 3 3
800 m Women Medal 3 3
1,500 m Women Medal 3 3
5,000 m Women Medal 3 3
10,000 m Women Medal 3 2
Half Marathon Women Medal 3 2
Half Marathon Team Women Medal 9 3
100 m Hurdles Women Medal 3 3
400 m Hurdles Women Medal 3 3
3,000 m Steeplechase Women Medal 3 2
4 x 100 m Relay Women Medal 14 3
4 x 400 m Relay Women Medal 14 3
20 km Walk Women Medal 3 3
20 km Walk Team Women Medal 9 3
High Jump Women Medal 3 3
Pole Vault Women Medal 4 3
Long Jump Women Medal 3 2
Triple Jump Women Medal 3 3
Shot Put Women Medal 3 3
Discus Throw Women Medal 3 3
Hammer Throw Women Medal 3 2
Javelin Throw Women Medal 3 3
Heptathlon Women Medal 3 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men 4 – 7 August 2023 Medal 60 28
Doubles Men 4 – 7 August 2023 Medal 86 25
Singles Women 4 – 7 August 2023 Medal 43 23
Doubles Women 4 – 7 August 2023 Medal 76 22
Doubles Mixed 4 – 7 August 2023 Medal 94 21
Team Mixed 30 July – 2 August 2023 Medal 151 17
Event Gender Held Status Competitors Countries
Basketball Men Medal 36 3
Basketball Women Medal 36 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 4 – 5 August 2023 Medal 20 11
3 m Springboard Men 1 – 2 August 2023 Medal 20 10
10 m Platform Men 6 – 7 August 2023 Medal 12 7
3 m Springboard, Synchronized Men 31 July 2023 Medal 12 6
10 m Platform, Synchronized Men 3 August 2023 Medal 8 4
Team Men 31 July – 7 August 2023 Medal 32 12
1 m Springboard Women 31 July – 1 August 2023 Medal 23 11
3 m Springboard Women 5 – 6 August 2023 Medal 22 11
10 m Platform Women 2 – 3 August 2023 Medal 12 7
3 m Springboard, Synchronized Women 3 August 2023 Medal 14 7
10 m Platform, Synchronized Women 31 July 2023 Medal 4 2
Team Women 31 July – 6 August 2023 Medal 36 13
3 m Springboard, Synchronized Mixed 3 August 2023 Medal 12 6
10 m Platform, Synchronized Mixed 4 August 2023 Medal 8 4
Team Mixed 7 August 2023 Medal 12 6
Event Gender Held Status Competitors Countries
Individual Women Medal 3 3
Hoop Women Medal 3 3
Ball Women Medal 3 3
Clubs Women Medal 3 3
Ribbon Women Medal 3 3
Group Women Medal 18 3
Group Single Apparatus Hoop Women Medal 18 3
Group Multiple Apparatus Ball, Ribbon Women Medal 17 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 3 3
100 m Freestyle Men Medal 4 3
200 m Freestyle Men Medal 3 3
400 m Freestyle Men Medal 3 3
800 m Freestyle Men Medal 3 2
1,500 m Freestyle Men Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 14 3
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 13 3
50 m Backstroke Men Medal 3 2
100 m Backstroke Men Medal 3 2
200 m Backstroke Men Medal 3 3
50 m Breaststroke Men Medal 3 2
100 m Breaststroke Men Medal 3 3
200 m Breaststroke Men Medal 3 2
50 m Butterfly Men Medal 3 3
100 m Butterfly Men Medal 3 2
200 m Butterfly Men Medal 3 3
200 m Individual Medley Men Medal 3 3
400 m Individual Medley Men Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 23 3
50 m Freestyle Women Medal 3 3
100 m Freestyle Women Medal 3 3
200 m Freestyle Women Medal 3 3
400 m Freestyle Women Medal 3 3
800 m Freestyle Women Medal 3 3
1,500 m Freestyle Women Medal 3 3
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 14 3
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 18 3
50 m Backstroke Women Medal 3 2
100 m Backstroke Women Medal 3 3
200 m Backstroke Women Medal 3 3
50 m Breaststroke Women Medal 3 3
100 m Breaststroke Women Medal 3 3
200 m Breaststroke Women Medal 3 3
50 m Butterfly Women Medal 3 3
100 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Butterfly Women Medal 3 3
200 m Individual Medley Women Medal 3 3
400 m Individual Medley Women Medal 3 2
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 19 3
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 21 3
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 24 3
Event Gender Held Status Competitors Countries
Singles Men 31 July – 5 August 2023 Medal 107 34
Doubles Men 2 – 4 August 2023 Medal 84 27
Team Men 29 July – 1 August 2023 Medal 76 20
Singles Women 31 July – 5 August 2023 Medal 96 28
Doubles Women 2 – 4 August 2023 Medal 80 23
Team Women 29 July – 1 August 2023 Medal 63 17
Doubles Mixed 2 – 3 August 2023 Medal 80 23
Event Gender Held Status Competitors Countries
Volleyball Men 29 July – 7 August 2023 Medal 188 16
Volleyball Women 30 July – 6 August 2023 Medal 141 12
Event Gender Held Status Competitors Countries
Water Polo Men 27 July – 8 August 2023 Medal 142 11
Water Polo Women 30 July – 7 August 2023 Medal 77 6

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 70 25 16 111
2 Italy ITA 13 11 15 39
3 Poland POL 12 14 7 33
4 Japan JPN 10 23 31 64
5 Turkey TUR 8 7 5 20
6 Chinese Taipei TPE 4 8 11 23
7 South Korea KOR 4 8 9 21
8 Lithuania LTU 4 3 2 9
= Ukraine UKR 4 3 2 9
10 Germany GER 3 4 4 11
11 Portugal POR 3 4 0 7
12 India IND 3 1 7 11
13 South Africa RSA 2 10 6 18
14 Hungary HUN 2 4 3 9
15 France FRA 2 4 1 7
16 Czech Republic CZE 2 1 2 5
17 United States USA 1 5 9 15
18 Kazakhstan KAZ 1 5 3 9
19 Slovakia SVK 1 2 0 3
20 Australia AUS 1 1 4 6
21 Jamaica JAM 1 1 0 2
= Luxembourg LUX 1 1 0 2
= Uganda UGA 1 1 0 2
24 Finland FIN 1 0 3 4
25 Switzerland SUI 1 0 2 3
26 Austria AUT 1 0 1 2
= Bulgaria BUL 1 0 1 2
28 Ghana GHA 1 0 0 1
29 Brazil BRA 0 7 4 11
30 Thailand THA 0 3 3 6
31 Azerbaijan AZE 0 2 1 3
32 Algeria ALG 0 1 3 4
33 Cyprus CYP 0 1 2 3
= Malaysia MAS 0 1 2 3
= Romania ROU 0 1 2 3
36 Hong Kong HKG 0 0 3 3
37 Georgia GEO 0 0 2 2
38 Armenia ARM 0 0 1 1
= Iran IRI 0 0 1 1
= Kyrgyzstan KGZ 0 0 1 1
= Netherlands NED 0 0 1 1
= Spain ESP 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
Recurve individual, Men Seo Min-Gi KOR Yuki Kawata JPN Reza Shabani IRI
Recurve Team, Men South Korea KOR Taiwan TPE Italy ITA
Compound individual, Men Sangampreet Singh Bisla IND Christian Beyers De Klerk RSA Aman Saini IND
Compound Team, Men China CHN France FRA India IND
Recurve Team, Mixed Japan JPN South Korea KOR Italy ITA
Compound Team, Mixed India IND South Korea KOR Taiwan TPE
Recurve individual, Women Choi Mi-Seon KOR Diana Tursunbek KAZ Peng Chia-Mao TPE
Recurve Team, Women China CHN South Korea KOR India IND
Compound individual, Women Avneet Kaur IND Alyssa Sturgill USA Cho Su-A KOR
Compound Team, Women South Korea KOR India IND Taiwan TPE
Individual All-Around, Men Zhang Boheng CHN Shi Cong CHN Kazuma Kaya JPN
Floor Exercise, Men Kazuma Kaya JPN Milad Karimi KAZ Ryu Seong-Hyun KOR
Vault, Men Nazar Chepurnyi UKR Tseng Wei-Sheng TPE Milad Karimi KAZ
Parallel Bars, Men Zou Jingyuan CHN Kaito Sugimoto JPN Kazuma Kaya JPN
Horizontal Bar, Men Milad Karimi KAZ Shi Cong CHN Kaito Sugimoto JPN
Rings, Men Lan Xingyu CHN Zou Jingyuan CHN Adem Asil TUR
Pommelled Horse, Men Lee Chih-Kai TPE Nariman Kurbanov KAZ Shiao Yu-Jan TPE
Team All-Around, Men China CHN Japan JPN South Korea KOR
Individual All-Around, Women Ou Yushan CHN Luo Huan CHN Ayaka Sakaguchi JPN
Floor Exercise, Women Ou Yushan CHN Ayaka Sakaguchi JPN Shoko Miyata JPN
Vault, Women Shoko Miyata JPN Ayaka Sakaguchi JPN Dominika Ponížilová CZE
Uneven Bars, Women Du Siyu CHN Sophie Scheder GER Luo Huan CHN
Balance Beam, Women Ou Yushan CHN Luo Huan CHN Ayaka Sakaguchi JPN
Team All-Around, Women China CHN Japan JPN Spain ESP
100 m, Men Kadrian Goldson JAM Shaun Maswanganyi RSA Chen Guanfeng CHN
200 m, Men Tsebo Matsoso RSA Yudai Nishi JPN Amlan Borgohain IND
400 m, Men João Coelho POR Reece Holder AUS Mihai Dringo ROU
800 m, Men Maciej Wyderka POL Corentin Le Clezio FRA Oussama Cherrad
Zine El-Abidine Laggoune
ALG
ALG
1,500 m, Men Benoît Campion FRA Oussama Cherrad ALG Yervand Mkrtchyan ARM
5,000 m, Men Simon Bedard FRA Taiyo Yasuhara JPN Nursultan Keneshbekov KGZ
10,000 m, Men Dismas Yeko UGA Sezgin Ataç TUR Yuito Yamamoto JPN
Half Marathon, Men Sezgin Ataç TUR Ayetullah Aslanhan TUR Yang Kegu CHN
Half Marathon Team, Men Turkey TUR China CHN Japan JPN
110 m Hurdles, Men Ken Toyoda JPN Ning Xiaohan CHN Krzysztof Kiljan POL
400 m Hurdles, Men Peng Ming-Yang TPE İsmail Nezir TUR Xie Zhiyu CHN
3,000 m Steeplechase, Men Jens Mergenthaler GER Nick Jäger GER Atsushi Shobu JPN
4 x 100 m Relay, Men China CHN Thailand THA South Africa RSA
4 x 400 m Relay, Men Turkey TUR Poland POL South Africa RSA
20 km Walk, Men Salih Korkmaz TUR Qian Haifeng CHN Haruki Manju JPN
20 km Walk Team, Men China CHN Japan JPN Australia AUS
High Jump, Men Vladyslav Lavskyi UKR Fu Chao-Hsuan TPE Roman Petruk
Gergely Török
Tsai Wei-Chih
UKR
HUN
TPE
Pole Vault, Men Urho Kujanpää FIN Patsapong Amsamang THA Koen Van der Wijst NED
Long Jump, Men Zhang Jingqiang CHN Wen Hua-Yu TPE Lin Chia-Hsing TPE
Triple Jump, Men Su Wen CHN Necati Er TUR Huang Huafeng CHN
Shot Put, Men Konrad Bukowiecki POL Szymon Mazur POL Xaver Hastenrath GER
Discus Throw, Men Oskar Stachnik POL Kai Chang JAM Oussama Khennoussi ALG
Hammer Throw, Men Wang Qi CHN Décio Andrade POR Dawid Piłat POL
Javelin Throw, Men Edis Matusevičius LTU Cyprian Mrzygłód POL Topias Laine FIN
Decathlon, Men Vilém Stráský CZE Edgaras Benkunskas LTU Alexander Diamond AUS
100 m, Women Patrizia Van der Weken LUX Viktoria Forster SVK Magdalena Lindner AUT
200 m, Women Nikola Horowska POL Marlena Granaszewska POL Banele Shabangu RSA
400 m, Women Marlie Viljoen RSA Corrssia Perry USA Barbora Malíková CZE
800 m, Women Laura Pellicoro ITA Knight Aciru UGA Charne Swart RSA
1,500 m, Women Laura Pellicoro ITA Vera Hoffmann LUX Şilan Ayyıldız TUR
5,000 m, Women Mariana Machado POR Xia Yuyu CHN Risa Yamazaki JPN
10,000 m, Women Xia Yuyu CHN Yayla Gönen TUR Fatma Karasu TUR
Half Marathon, Women Hikaru Kitagawa JPN Yayla Gönen TUR Fatma Karasu TUR
Half Marathon Team, Women Turkey TUR Japan JPN China CHN
100 m Hurdles, Women Viktoria Forster SVK Wu Yanni CHN Jyothi Yarraji IND
400 m Hurdles, Women Alice Muraro ITA Marlene dos Santos BRA Sára Mátó HUN
3,000 m Steeplechase, Women Cara Feain-Ryan AUS Semra Karaslan TUR Georgia Winkcup AUS
4 x 100 m Relay, Women China CHN Poland POL South Africa RSA
4 x 400 m Relay, Women Poland POL Brazil BRA Switzerland SUI
20 km Walk, Women Meryem Bekmez TUR Eliška Martínková CZE Gao Lan CHN
20 km Walk Team, Women China CHN Slovakia SVK India IND
High Jump, Women Rose Yeboah GHA Yelena Kulichenko CYP Venla Pulkkanen FIN
Pole Vault, Women Angelica Moser SUI Chen Qiaoling
Albane Dordain
Bérénice Petit
CHN
FRA
FRA
Long Jump, Women Nikola Horowska POL Magdalena Bokun POL Bhavani Bhagavathi IND
Triple Jump, Women Tuğba Danışmaz TUR Diana Zagainova LTU Adrianna Laskowska POL
Shot Put, Women Song Jiayuan CHN Eliana Bandeira POR Lea Riedel GER
Discus Throw, Women Antonia Kinzel GER Yolandi Stander RSA Xie Yuchen CHN
Hammer Throw, Women Li Jiangyan CHN Xu Xinying CHN Aleksandra Śmiech POL
Javelin Throw, Women Eda Tuğsuz TUR Su Lingdan CHN Jana Van Schalkwyk RSA
Heptathlon, Women Isabel Posch AUT Yuliya Loban UKR Lydia Boll SUI
Singles, Men Wang Zhengxing CHN Panitchaphon Teeraratsakul THA Ko Shing Hei
Toma Noda
HKG
JPN
Doubles, Men Ren Xiangyu / Tan Qiang CHN He Jiting / Zhou Haodong CHN Liew Xun / Wong Tien Ci
Lee Fang-Chih / Po Li-Wei
MAS
TPE
Doubles, Mixed Ye Hong-Wei / Lee Chia-Hsin TPE Lee Fang-Chih / Teng Chun-Hsun TPE Jin Yong / Ji Young-Bin
Yuto Takiguchi / Rio Uemura
KOR
JPN
Team, Mixed Chinese Taipei TPE China CHN Malaysia
Thailand
MAS
THA
Singles, Women Han Yue CHN Kim Ga-Ram KOR Zhang Yiman
Hsu Wen-Chi
CHN
TPE
Doubles, Women Li Wenmei / Liu Xuanxuan CHN Du Yue / Xia Yuting CHN Chasinee Korepap / Jhenicha Sudjaipraparat
Moe Aoki / Machi Nagasako
THA
JPN
Basketball, Men Czech Republic CZE Brazil BRA United States USA
Basketball, Women China CHN Japan JPN Finland FIN
1 m Springboard, Men Tai Xiaohu CHN Kim Yeong-Nam KOR Shi Zhenyu CHN
3 m Springboard, Men Zhang Wenao CHN Liang Chaohui CHN Joung Dong-Min KOR
10 m Platform, Men Huang Zigan CHN Yang Ling CHN Shin Jung-Whi KOR
3 m Springboard, Synchronized, Men China CHN Germany GER Georgia GEO
10 m Platform, Synchronized, Men China CHN Germany GER Japan JPN
Team, Men China CHN South Korea KOR Japan JPN
3 m Springboard, Synchronized, Mixed China CHN Brazil BRA Japan JPN
10 m Platform, Synchronized, Mixed China CHN Japan JPN South Korea KOR
Team, Mixed China CHN Japan JPN South Korea KOR
1 m Springboard, Women Chen Jia CHN Wang Yi CHN Sophia Verzyl USA
3 m Springboard, Women Yang Ruilin CHN Yu Ouyang CHN Sophia Verzyl USA
10 m Platform, Women Wang Weiying CHN Zhang Rui CHN Sophia McAfee USA
3 m Springboard, Synchronized, Women China CHN Malaysia MAS Italy ITA
10 m Platform, Synchronized, Women China CHN South Korea KOR
Team, Women China CHN South Korea KOR United States USA
Individual, Women Fanni Pigniczki HUN Khrystyna Pohranychna UKR Reina Matsusaka JPN
Hoop, Women Khrystyna Pohranychna UKR Zöhrə Ağamirova AZE Elzhana Taniyeva KAZ
Ball, Women Fanni Pigniczki HUN Elzhana Taniyeva KAZ Tatyana Volozhanina BUL
Clubs, Women Tatyana Volozhanina BUL Zöhrə Ağamirova AZE Reina Matsusaka JPN
Ribbon, Women Khrystyna Pohranychna UKR Elzhana Taniyeva KAZ Zöhrə Ağamirova AZE
Group, Women China CHN Ukraine UKR Japan JPN
Group Single Apparatus Hoop, Women China CHN Japan JPN Ukraine UKR
Group Multiple Apparatus Ball, Ribbon, Women Japan JPN China CHN Chinese Taipei TPE
50 m Freestyle, Men Giovanni Izzo ITA Lucas Costa Peixoto BRA Jokūbas Keblys LTU
100 m Freestyle, Men Kamil Sieradzki POL Giovanni Carraro ITA Lucas Costa Peixoto
Mateusz Chowaniec
BRA
POL
200 m Freestyle, Men Kamil Sieradzki POL Tomas Navikonis LTU Giovanni Caserta ITA
400 m Freestyle, Men Matteo Lamberti ITA Eduardo de Moraes BRA Ikki Imoto JPN
800 m Freestyle, Men Matteo Lamberti ITA Kaito Tabuchi JPN Ivan Giovannoni ITA
1,500 m Freestyle, Men Ivan Giovannoni ITA Kaito Tabuchi JPN Christopher Nagy USA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men Poland POL Brazil BRA Italy ITA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Japan JPN Italy ITA Brazil BRA
50 m Backstroke, Men Simone Stefani ITA Andrei Anghel ROU Michele Lamberti ITA
100 m Backstroke, Men Simone Stefani ITA Michele Lamberti ITA Denis Popescu ROU
200 m Backstroke, Men Jackson Jones USA Kodai Nishiono JPN Kim Seong-Ju KOR
50 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Ludovico Viberti ITA Alessandro Pinzuti ITA
100 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Jan Kałusowski POL Andrius Šidlauskas LTU
200 m Breaststroke, Men Qin Haiyang CHN Yu Hanaguruma JPN Yamato Fukasawa JPN
50 m Butterfly, Men Luca Armbruster GER Jakub Majerski
Lorenzo Gargani
POL
ITA
100 m Butterfly, Men Jakub Majerski POL Adrian Jaśkiewicz POL Adilbek Musin KAZ
200 m Butterfly, Men Takumi Terada JPN Wang Kuan-Hung TPE Chen Juner CHN
200 m Individual Medley, Men Gabriel Lopes POR Wang Hsing-Hao TPE Marius Zobel GER
400 m Individual Medley, Men Kaito Tabuchi JPN Pier Andrea Matteazzi ITA Ei Kamikawabata JPN
4 x 100 m Medley Relay, Men China CHN Italy ITA Japan JPN
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed China CHN Italy ITA Brazil BRA
4 x 100 m Medley Relay, Mixed China CHN Poland POL Italy ITA
50 m Freestyle, Women Zhang Yufei CHN Erin Gallagher RSA Kalia Antoniou CYP
100 m Freestyle, Women Zhang Yufei CHN Erin Gallagher RSA Kalia Antoniou CYP
200 m Freestyle, Women Liu Yaxin CHN Giulia D'Innocenzo ITA Océane Carnez FRA
400 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Ajna Késely HUN Antonietta Cesarano ITA
800 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Duné Coetzee RSA Noemi Cesarano ITA
1,500 m Freestyle, Women Li Bingjie CHN Ichika Kajimoto JPN Noemi Cesarano ITA
4 x 100 m Freestyle Relay, Women China CHN Italy ITA Japan JPN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women China CHN United States USA Japan JPN
50 m Backstroke, Women Adela Piskorska POL Paulina Peda
Anya Mostek
POL
USA
100 m Backstroke, Women Adela Piskorska POL Camila Rebelo POR Federica Toma ITA
200 m Backstroke, Women Liu Yaxin CHN Camila Rebelo POR Eszter Szabó-Feltóthy HUN
50 m Breaststroke, Women Kotryna Teterevkova LTU Dominika Sztandera POL Jhennifer Conceição BRA
100 m Breaststroke, Women Kotryna Teterevkova LTU Kaylene Corbett RSA Dominika Sztandera POL
200 m Breaststroke, Women Kotryna Teterevkova LTU Kaylene Corbett RSA Zhu Leiju CHN
50 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Erin Gallagher RSA Viola Scotto di Carlo ITA
100 m Butterfly, Women Zhang Yufei CHN Erin Gallagher RSA Giulia D'Innocenzo ITA
200 m Butterfly, Women Antonella Crispino ITA Dalma Sebestyén HUN Chiho Mizuguchi JPN
200 m Individual Medley, Women Anita Gastaldi ITA Dalma Sebestyén HUN Caroline Theil USA
400 m Individual Medley, Women Ichika Kajimoto JPN Megan Van Berkom USA Paige MacEachern USA
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Poland POL Japan JPN
Singles, Men Zhou Kai CHN Xu Yingbin CHN Xue Fei
Yang Chia-An
CHN
TPE
Doubles, Men Xu Yingbin / Xue Fei CHN Kazuki Hamada / Yuma Tanigaki JPN İbrahim Gündüz / Abdullah Yiğenler
Liu Dingshuo / Zhou Kai
TUR
CHN
Team, Men China CHN Taiwan TPE Germany
Japan
GER
JPN
Doubles, Mixed Liu Dingshuo / Qian Tianyi CHN Xue Fei / Wang Xiaotong CHN Ho Kwan Kit / Doo Hoi Kem
Shodai Miyagawa / Kyoka Idesawa
HKG
JPN
Singles, Women Qian Tianyi CHN Kyoka Idesawa JPN Zhao Shang
Orawan Paranang
CHN
THA
Doubles, Women Qian Tianyi / Zhao Shang CHN He Zhuojia / Wang Xiaotong CHN Rachel Sung / Amy Wang
Aoi Kurono / Akari Motoi
USA
JPN
Team, Women China CHN Japan JPN Hong Kong
Taiwan
HKG
TPE
Volleyball, Men Italy ITA Poland POL China CHN
Volleyball, Women China CHN Japan JPN Poland POL
Water Polo, Men Italy ITA Hungary HUN Georgia GEO
Water Polo, Women China CHN Italy ITA Australia AUS