2015 World Aquatics Championships

Host City Kazan
Country RUS
Held 24 July – 9 August 2015
Competitors 1636
Countries 184

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men Medal 40 27
3 m Springboard Men Medal 61 38
10 m Platform Men Medal 48 28
27 m High Diving Men Medal 20 12
3 m Springboard, Synchronized Men Medal 39 20
10 m Platform, Synchronized Men Medal 40 20
1 m Springboard Women Medal 37 23
3 m Springboard Women Medal 47 29
10 m Platform Women Medal 37 23
20 m High Diving Women Medal 9 6
3 m Springboard, Synchronized Women Medal 38 19
10 m Platform, Synchronized Women Medal 32 16
3 m Springboard, Synchronized Mixed Medal 26 13
10 m Platform, Synchronized Mixed Medal 30 15
Team Mixed Medal 28 14
Event Gender Held Status Competitors Countries
5 km Men Medal 49 30
10 km Men Medal 70 42
25 km Men Medal 32 21
5 km Women Medal 38 26
10 km Women Medal 55 34
25 km Women Medal 21 13
5 km, Team Mixed Medal 66 22
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 115 106
100 m Freestyle Men Medal 115 101
200 m Freestyle Men Medal 80 69
400 m Freestyle Men Medal 68 58
800 m Freestyle Men Medal 41 36
1,500 m Freestyle Men Medal 45 40
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 123 30
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 96 22
50 m Backstroke Men Medal 68 61
100 m Backstroke Men Medal 68 58
200 m Backstroke Men Medal 37 30
50 m Breaststroke Men Medal 78 75
100 m Breaststroke Men Medal 77 71
200 m Breaststroke Men Medal 52 44
50 m Butterfly Men Medal 80 77
100 m Butterfly Men Medal 73 65
200 m Butterfly Men Medal 40 33
200 m Individual Medley Men Medal 47 43
400 m Individual Medley Men Medal 41 34
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 127 29
50 m Freestyle Women Medal 115 105
100 m Freestyle Women Medal 90 80
200 m Freestyle Women Medal 63 52
400 m Freestyle Women Medal 49 43
800 m Freestyle Women Medal 43 35
1,500 m Freestyle Women Medal 25 21
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 85 20
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 78 18
50 m Backstroke Women Medal 52 48
100 m Backstroke Women Medal 66 56
200 m Backstroke Women Medal 44 37
50 m Breaststroke Women Medal 74 67
100 m Breaststroke Women Medal 70 61
200 m Breaststroke Women Medal 50 42
50 m Butterfly Women Medal 64 56
100 m Butterfly Women Medal 69 58
200 m Butterfly Women Medal 39 32
200 m Individual Medley Women Medal 39 32
400 m Individual Medley Women Medal 35 27
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 111 25
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 123 28
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 125 28

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 14 4 9 27
2 United States USA 11 13 6 30
3 Australia AUS 7 3 8 18
4 Great Britain GBR 7 1 6 14
5 France FRA 5 1 1 7
6 Italy ITA 3 3 5 11
7 Hungary HUN 3 3 4 10
8 Sweden SWE 3 2 1 6
9 Japan JPN 3 1 0 4
10 South Africa RSA 2 3 0 5
11 Germany GER 2 1 4 7
12 Brazil BRA 1 4 2 7
13 Russia RUS 1 3 4 8
14 North Korea PRK 1 0 1 2
15 Netherlands NED 0 7 0 7
16 Canada CAN 0 4 4 8
17 Denmark DEN 0 2 2 4
18 Mexico MEX 0 2 0 2
= New Zealand NZL 0 2 0 2
= Ukraine UKR 0 2 0 2
21 Poland POL 0 1 2 3
22 Greece GRE 0 1 1 2
= Jamaica JAM 0 1 1 2
24 Lithuania LTU 0 1 0 1
25 Argentina ARG 0 0 1 1
= Belarus BLR 0 0 1 1
= Malaysia MAS 0 0 1 1
= Singapore SGP 0 0 1 1
= Spain ESP 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
1 m Springboard, Men Xie Siyi CHN Illia Kvasha UKR Mike Hixon USA
3 m Springboard, Men He Chao CHN Ilya Zakharov RUS Jack Laugher GBR
10 m Platform, Men Qiu Bo CHN David Boudia USA Tom Daley GBR
27 m High Diving, Men Gary Hunt GBR Jonathan Paredes MEX Artyom Silchenko RUS
3 m Springboard, Synchronized, Men Cao Yuan / Qin Kai CHN Yevgeny Kuznetsov / Ilya Zakharov RUS Jack Laugher / Chris Mears GBR
10 m Platform, Synchronized, Men Chen Aisen / Lin Yue CHN Iván García / Germán Sánchez MEX Roman Izmailov / Viktor Minibayev RUS
3 m Springboard, Synchronized, Mixed Han Wang / Li Zhengwei CHN Jennifer Abel / François Imbeau-Dulac CAN Tania Cagnotto / Maicol Verzotto ITA
10 m Platform, Synchronized, Mixed Si Yajie / Tai Xiaohu CHN Meaghan Benfeito / Vincent Riendeau CAN Melissa Wu / Domonic Bedggood AUS
Team, Mixed Rebecca Gallantree / Tom Daley GBR Yuliya Prokopchuk / Oleksandr Horshkovozov UKR Chen Ruolin / Xie Siyi CHN
1 m Springboard, Women Tania Cagnotto ITA Shi Tingmao CHN He Zi CHN
3 m Springboard, Women Shi Tingmao CHN He Zi CHN Tania Cagnotto ITA
10 m Platform, Women Kim Kuk-Hyang PRK Ren Qian CHN Pandelela Rinong MAS
20 m High Diving, Women Rachelle Simpson USA Cesilie Carlton USA Yana Nestsiarava BLR
3 m Springboard, Synchronized, Women Shi Tingmao / Wu Minxia CHN Jennifer Abel / Pamela Ware CAN Samantha Mills / Esther Qin AUS
10 m Platform, Synchronized, Women Chen Ruolin / Liu Huixia CHN Meaghan Benfeito / Roseline Filion CAN Kim Kuk-Hyang / Song Nam-Hyang PRK
5 km, Men Chad Ho RSA Rob Muffels GER Matteo Furlan ITA
10 km, Men Jordan Wilimovsky USA Ferry Weertman NED Spyros Gianniotis GRE
25 km, Men Simone Ruffini ITA Alex Meyer USA Matteo Furlan ITA
5 km, Team, Mixed Germany GER Brazil
Netherlands
BRA
NED
5 km, Women Haley Anderson USA Kelly Araouzou GRE Finnia Wunram GER
10 km, Women Aurélie Muller FRA Sharon van Rouwendaal NED Ana Marcela Cunha BRA
25 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Anna Olasz HUN Angela Maurer GER
50 m Freestyle, Men Florent Manaudou FRA Nathan Adrian USA Bruno Fratus BRA
100 m Freestyle, Men Ning Zetao CHN Cameron McEvoy AUS Federico Grabich ARG
200 m Freestyle, Men James Guy GBR Sun Yang CHN Paul Biedermann GER
400 m Freestyle, Men Sun Yang CHN James Guy GBR Ryan Cochrane CAN
800 m Freestyle, Men Sun Yang CHN Gregorio Paltrinieri ITA Mack Horton AUS
1,500 m Freestyle, Men Gregorio Paltrinieri ITA Connor Jaeger USA Ryan Cochrane CAN
4 x 100 m Freestyle Relay, Men France FRA Russia RUS Italy ITA
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Great Britain GBR United States USA Australia AUS
50 m Backstroke, Men Camille Lacourt FRA Matt Grevers USA Ben Treffers AUS
100 m Backstroke, Men Mitch Larkin AUS Camille Lacourt FRA Matt Grevers USA
200 m Backstroke, Men Mitch Larkin AUS Radosław Kawęcki POL Yevgeny Rylov RUS
50 m Breaststroke, Men Adam Peaty GBR Cameron van der Burgh RSA Kevin Cordes USA
100 m Breaststroke, Men Adam Peaty GBR Cameron van der Burgh RSA Ross Murdoch GBR
200 m Breaststroke, Men Marco Koch GER Kevin Cordes USA Dániel Gyurta HUN
50 m Butterfly, Men Florent Manaudou FRA Nicholas Santos BRA Konrad Czerniak
László Cseh
POL
HUN
100 m Butterfly, Men Chad le Clos RSA László Cseh HUN Joseph Schooling SGP
200 m Butterfly, Men László Cseh HUN Chad le Clos RSA Jan Świtkowski POL
200 m Individual Medley, Men Ryan Lochte USA Thiago Pereira BRA Wang Shun CHN
400 m Individual Medley, Men Daiya Seto JPN Dávid Verrasztó HUN Chase Kalisz USA
4 x 100 m Medley Relay, Men United States USA Australia AUS France FRA
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed United States USA Netherlands NED Canada CAN
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Great Britain GBR United States USA Germany GER
50 m Freestyle, Women Bronte Campbell AUS Ranomi Kromowidjojo NED Sarah Sjöström SWE
100 m Freestyle, Women Bronte Campbell AUS Sarah Sjöström SWE Cate Campbell AUS
200 m Freestyle, Women Katie Ledecky USA Federica Pellegrini ITA Missy Franklin USA
400 m Freestyle, Women Katie Ledecky USA Sharon van Rouwendaal NED Jessica Ashwood AUS
800 m Freestyle, Women Katie Ledecky USA Lauren Boyle NZL Jazz Carlin GBR
1,500 m Freestyle, Women Katie Ledecky USA Lauren Boyle NZL Boglárka Kapás HUN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Australia AUS Netherlands NED United States USA
4 x 200 m Freestyle Relay, Women United States USA Italy ITA China CHN
50 m Backstroke, Women Etiene Medeiros BRA Liu Xiang CHN
100 m Backstroke, Women Emily Seebohm AUS Madi Wilson AUS Mie Ø. Nielsen DEN
200 m Backstroke, Women Emily Seebohm AUS Missy Franklin USA Katinka Hosszú HUN
50 m Breaststroke, Women Jennie Johansson SWE Alia Atkinson JAM Yuliya Yefimova RUS
100 m Breaststroke, Women Yuliya Yefimova RUS Rūta Meilutytė LTU Alia Atkinson JAM
200 m Breaststroke, Women Kanako Watanabe JPN Micah Lawrence USA Shi Jinglin
Rikke Møller Pedersen
Jessica Vall
CHN
DEN
ESP
50 m Butterfly, Women Sarah Sjöström SWE Jeanette Ottesen Gray DEN Lu Ying CHN
100 m Butterfly, Women Sarah Sjöström SWE Jeanette Ottesen Gray DEN Lu Ying CHN
200 m Butterfly, Women Natsumi Hoshi JPN Cammile Adams USA Zhang Yufei CHN
200 m Individual Medley, Women Katinka Hosszú HUN Kanako Watanabe JPN Siobhan-Marie O'Connor GBR
400 m Individual Medley, Women Katinka Hosszú HUN Maya DiRado USA Emily Overholt CAN
4 x 100 m Medley Relay, Women China CHN Sweden SWE Australia AUS