2019 World Aquatics Championships

Host City Gwangju
Country KOR
Held 12 – 28 July 2019
Competitors 1649
Countries 192

Events

Event Gender Held Status Competitors Countries
1 m Springboard Men 12 – 14 July 2019 Medal 44 28
3 m Springboard Men 17 – 18 July 2019 Medal 57 33
10 m Platform Men 19 – 20 July 2019 Medal 47 28
27 m High Diving Men 22 – 24 July 2019 Medal 22 12
3 m Springboard, Synchronized Men 13 July 2019 Medal 50 25
10 m Platform, Synchronized Men 15 July 2019 Medal 34 17
1 m Springboard Women 12 – 13 July 2019 Medal 43 28
3 m Springboard Women 18 – 19 July 2019 Medal 51 32
10 m Platform Women 16 – 17 July 2019 Medal 38 24
20 m High Diving Women 22 – 23 July 2019 Medal 13 11
3 m Springboard, Synchronized Women 15 July 2019 Medal 46 23
10 m Platform, Synchronized Women 14 July 2019 Medal 28 14
3 m Springboard, Synchronized Mixed 20 July 2019 Medal 36 18
10 m Platform, Synchronized Mixed 13 July 2019 Medal 16 8
Team Mixed 16 July 2019 Medal 32 16
Event Gender Held Status Competitors Countries
5 km Men 13 July 2019 Medal 61 38
10 km Men 16 July 2019 Medal 74 47
25 km Men 19 July 2019 Medal 24 15
5 km Women 17 July 2019 Medal 54 35
10 km Women 14 July 2019 Medal 64 40
25 km Women 19 July 2019 Medal 20 13
4 x 1.25 km Relay Mixed 18 July 2019 Medal 84 21
Event Gender Held Status Competitors Countries
50 m Freestyle Men Medal 131 125
100 m Freestyle Men Medal 120 112
200 m Freestyle Men Medal 66 58
400 m Freestyle Men Medal 47 42
800 m Freestyle Men Medal 38 33
1,500 m Freestyle Men Medal 35 27
4 x 100 m Freestyle Relay Men Medal 115 27
4 x 200 m Freestyle Relay Men Medal 96 22
50 m Backstroke Men Medal 74 67
100 m Backstroke Men Medal 63 57
200 m Backstroke Men Medal 42 36
50 m Breaststroke Men Medal 79 75
100 m Breaststroke Men Medal 87 80
200 m Breaststroke Men Medal 53 45
50 m Butterfly Men Medal 94 87
100 m Butterfly Men Medal 78 73
200 m Butterfly Men Medal 48 43
200 m Individual Medley Men Medal 51 45
400 m Individual Medley Men Medal 41 38
4 x 100 m Medley Relay Men Medal 120 27
50 m Freestyle Women Medal 101 94
100 m Freestyle Women Medal 93 85
200 m Freestyle Women Medal 61 57
400 m Freestyle Women Medal 43 37
800 m Freestyle Women Medal 40 32
1,500 m Freestyle Women Medal 29 23
4 x 100 m Freestyle Relay Women Medal 78 18
4 x 200 m Freestyle Relay Women Medal 66 14
50 m Backstroke Women Medal 48 43
100 m Backstroke Women Medal 63 55
200 m Backstroke Women Medal 42 35
50 m Breaststroke Women Medal 56 51
100 m Breaststroke Women Medal 55 51
200 m Breaststroke Women Medal 34 27
50 m Butterfly Women Medal 64 58
100 m Butterfly Women Medal 52 44
200 m Butterfly Women Medal 33 28
200 m Individual Medley Women Medal 36 30
400 m Individual Medley Women Medal 26 21
4 x 100 m Medley Relay Women Medal 100 21
4 x 100 m Freestyle Relay Mixed Medal 162 36
4 x 100 m Medley Relay Mixed Medal 173 40

Medal table

Pos Country 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze Total
1 China CHN 16 6 3 25
2 United States USA 14 11 10 35
3 Australia AUS 7 9 6 22
4 Hungary HUN 5 0 0 5
5 Great Britain GBR 4 2 6 12
6 Russia RUS 3 11 7 21
7 Italy ITA 3 3 5 11
8 Germany GER 3 2 3 8
9 Brazil BRA 2 3 2 7
10 Canada CAN 2 2 7 11
11 Japan JPN 2 2 2 6
12 France FRA 1 3 3 7
13 Sweden SWE 1 2 2 5
14 South Africa RSA 1 1 2 4
15 Mexico MEX 0 2 4 6
16 Greece GRE 0 1 0 1
= Malaysia MAS 0 1 0 1
= Netherlands NED 0 1 0 1
= Norway NOR 0 1 0 1
= Switzerland SUI 0 1 0 1
= Ukraine UKR 0 1 0 1
22 Egypt EGY 0 0 1 1
= New Zealand NZL 0 0 1 1
= South Korea KOR 0 0 1 1

Medal winners

Event 🥇 Gold 🥈 Silver 🥉 Bronze
1 m Springboard, Men Wang Zongyuan CHN Rommel Pacheco MEX Peng Jianfeng CHN
3 m Springboard, Men Xie Siyi CHN Cao Yuan CHN Jack Laugher GBR
10 m Platform, Men Yang Jian CHN Yang Hao CHN Oleksandr Bondar RUS
27 m High Diving, Men Gary Hunt GBR Steve LoBue USA Jonathan Paredes MEX
3 m Springboard, Synchronized, Men Cao Yuan / Xie Siyi CHN Daniel Goodfellow / Jack Laugher GBR Yahel Castillo / Juan Manuel Celaya MEX
10 m Platform, Synchronized, Men Cao Yuan / Chen Aisen CHN Oleksandr Bondar / Viktor Minibayev RUS Tom Daley / Matthew Lee GBR
3 m Springboard, Synchronized, Mixed Matthew Carter / Maddison Keeney AUS François Imbeau-Dulac / Jennifer Abel CAN Lou Massenberg / Tina Punzel GER
10 m Platform, Synchronized, Mixed Lian Junjie / Si Yajie CHN Viktor Minibayev / Yekaterina Belyayeva RUS José Balleza / María José Sánchez MEX
Team, Mixed Yang Jian / Lin Shan CHN Sergey Nazin / Yuliya Timoshinina RUS Andrew Capobianco / Katrina Young USA
1 m Springboard, Women Chen Yiwen CHN Sarah Bacon USA Kim Su-Ji KOR
3 m Springboard, Women Shi Tingmao CHN Wang Han CHN Maddison Keeney AUS
10 m Platform, Women Chen Yuxi CHN Lu Wei CHN Delaney Schnell USA
20 m High Diving, Women Rhiannan Iffland AUS Adriana Jiménez MEX Jessica Macaulay GBR
3 m Springboard, Synchronized, Women Shi Tingmao / Wang Han CHN Jennifer Abel / Mélissa Citrini-Beaulieu CAN Paola Espinosa / Melany Hernández MEX
10 m Platform, Synchronized, Women Lu Wei / Zhang Jiaqi CHN Leong Mun Yee / Pandelela Rinong MAS Samantha Bromberg / Katrina Young USA
5 km, Men Kristóf Rasovszky HUN Logan Fontaine FRA Eric Hedlin CAN
10 km, Men Florian Wellbrock GER Marc-Antoine Olivier FRA Rob Muffels GER
25 km, Men Axel Reymond FRA Kirill Belyayev RUS Alessio Occhipinti ITA
4 x 1.25 km Relay, Mixed Germany GER Italy ITA United States USA
5 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Aurélie Muller FRA Hannah Moore
Leonie Beck
USA
GER
10 km, Women Xin Xin CHN Haley Anderson USA Rachele Bruni ITA
25 km, Women Ana Marcela Cunha BRA Finnia Wunram GER Lara Grangeon FRA
50 m Freestyle, Men Caeleb Dressel USA Bruno Fratus
Kristian Golomeev
BRA
GRE
100 m Freestyle, Men Caeleb Dressel USA Kyle Chalmers AUS Vladislav Grinev RUS
200 m Freestyle, Men Sun Yang CHN Katsuhiro Matsumoto JPN Martin Malyutin
Duncan Scott
RUS
GBR
400 m Freestyle, Men Sun Yang CHN Mack Horton AUS Gabriele Detti ITA
800 m Freestyle, Men Gregorio Paltrinieri ITA Henrik Christiansen NOR David Aubry FRA
1,500 m Freestyle, Men Florian Wellbrock GER Mykhailo Romanchuk UKR Gregorio Paltrinieri ITA
4 x 100 m Freestyle Relay, Men United States USA Russia RUS Australia AUS
4 x 200 m Freestyle Relay, Men Australia AUS Russia RUS United States USA
50 m Backstroke, Men Zane Waddell RSA Yevgeny Rylov RUS Kliment Kolesnikov RUS
100 m Backstroke, Men Xu Jiayu CHN Yevgeny Rylov RUS Mitch Larkin AUS
200 m Backstroke, Men Yevgeny Rylov RUS Ryan Murphy USA Luke Greenbank GBR
50 m Breaststroke, Men Adam Peaty GBR Felipe Lima BRA João Gomes Júnior BRA
100 m Breaststroke, Men Adam Peaty GBR James Wilby GBR Yan Zibei CHN
200 m Breaststroke, Men Anton Chupkov RUS Matthew Wilson AUS Ippei Watanabe JPN
50 m Butterfly, Men Caeleb Dressel USA Oleg Kostin RUS Nicholas Santos BRA
100 m Butterfly, Men Caeleb Dressel USA Andrey Minakov RUS Chad le Clos RSA
200 m Butterfly, Men Kristóf Milák HUN Daiya Seto JPN Chad le Clos RSA
200 m Individual Medley, Men Daiya Seto JPN Jérémy Desplanches SUI Chase Kalisz USA
400 m Individual Medley, Men Daiya Seto JPN Jay Litherland USA Lewis Clareburt NZL
4 x 100 m Medley Relay, Men Great Britain GBR United States USA Russia RUS
4 x 100 m Freestyle Relay, Mixed United States USA Australia AUS France FRA
4 x 100 m Medley Relay, Mixed Australia AUS United States USA Great Britain GBR
50 m Freestyle, Women Simone Manuel USA Sarah Sjöström SWE Cate Campbell AUS
100 m Freestyle, Women Simone Manuel USA Cate Campbell AUS Sarah Sjöström SWE
200 m Freestyle, Women Federica Pellegrini ITA Ariarne Titmus AUS Sarah Sjöström SWE
400 m Freestyle, Women Ariarne Titmus AUS Katie Ledecky USA Leah Smith USA
800 m Freestyle, Women Katie Ledecky USA Simona Quadarella ITA Ariarne Titmus AUS
1,500 m Freestyle, Women Simona Quadarella ITA Sarah Köhler GER Wang Jianjiahe CHN
4 x 100 m Freestyle Relay, Women Australia AUS United States USA Canada CAN
4 x 200 m Freestyle Relay, Women Australia AUS United States USA Canada CAN
50 m Backstroke, Women Olivia Smoliga USA Etiene Medeiros BRA Darya Vaskina RUS
100 m Backstroke, Women Kylie Masse CAN Minna Atherton AUS Olivia Smoliga USA
200 m Backstroke, Women Regan Smith USA Kaylee McKeown AUS Kylie Masse CAN
50 m Breaststroke, Women Lilly King USA Benedetta Pilato ITA Yuliya Yefimova RUS
100 m Breaststroke, Women Lilly King USA Yuliya Yefimova RUS Martina Carraro ITA
200 m Breaststroke, Women Yuliya Yefimova RUS Tatjana Schoenmaker RSA Sydney Pickrem CAN
50 m Butterfly, Women Sarah Sjöström SWE Ranomi Kromowidjojo NED Farida Osman EGY
100 m Butterfly, Women Maggie MacNeil CAN Sarah Sjöström SWE Emma McKeon AUS
200 m Butterfly, Women Boglárka Kapás HUN Hali Flickinger USA Katie Drabot USA
200 m Individual Medley, Women Katinka Hosszú HUN Ye Shiwen CHN Sydney Pickrem CAN
400 m Individual Medley, Women Katinka Hosszú HUN Ye Shiwen CHN Yui Ohashi JPN
4 x 100 m Medley Relay, Women United States USA Australia AUS Canada CAN